Rękawice ochronne – rodzaje i zastosowane

Bezpieczeństwo I higiena pracy jest jedną z bardziej istotnych gałęzi obecnego przemysłu.  Dzięki codziennemu wdrażaniu odpowiednich norm, przepisów i wytycznych, bezpieczeństwo pracowników w ryzykownych zawodach stale ulega poprawie. Przyjrzyjmy się zatem jednemu z podstawowych środków ochronnych – rękawicom.

Początki rękawic

Rękawice stosowane były powszechnie już w okresie starożytnym. Oprócz funkcji ozdobnej, pełniły także rolę substytutu… sztućców. Chroniły bowiem skutecznie przed gorącymi potrawami i umożliwiały jedzenie świeżego, ciepłego mięsa. Swój pełny potencjał pokazały jednak dopiero przy ochronie dłoni podczas wykonywania prac związanych z gorącymi procesami – takimi jak na przykład kowalstwo. Kucie gorącej stali wymagało odpowiedniej ochrony rąk, którą zapewniały rękawice z grubej skóry. Następnie rękawice były powszechnie używane w sztuce wojennej, jako ochrona newralgicznej części ciała, jaką jest dłoń i palce. Obecnie rękawice zapełniają podstawowe zapotrzebowanie na produkty ochronne w codziennym wykonywaniu obowiązków w wielu dziedzinach.

Rodzaje rękawic ochronnych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami i dyrektywami, istnieją 3 główne kategorie rękawic.

I Rękawice, które chronią jedynie w minimalnym stopniu. Stosowane przeważnie w pracach, w których nie występują groźne czynniki dla zdrowia. Ich podstawowym zadaniem jest poprawa komfortu pracy. Używane m.in. w budownictwie, chronią dłonie od otarć, temperatur nieprzekraczających 50 stopni Celsjusza a także przed delikatnymi środkami chemicznymi. Jedyna norma, jaką muszą spełniać rękawice kategorii I to EN420.

II Rękawice, które chronię przed czynnościami zaliczanymi do średniego ryzyka. Rola tych rękawic jest podobna do rękawic z I kategorii, jednak podlegają znacznie bardziej surowszym testom i certyfikacjom, oraz zapewniają tym samym dużo wyższy poziom bezpieczeństwa – rękawice te muszą mieć wystawiony certyfikat CE. Nierzadko są to rękawice chroniące przed przecięciami, skrajnie niskimi jak i wysokimi temperaturami (do 100 stopni Celsjusza) oraz przed chemikaliami.

III Rękawice chroniące w maksymalnym stopniu przed nawet najpoważniejszymi urazami. Rękawice tego typu muszą być przetestowane i posiadać odpowiedni certyfikat, nadawany jedynie przez zatwierdzoną Jednostkę Notyfikowaną.

Przeznaczenie rękawic ochronnych

Ze względu na przeznaczenie rękawic ochronnych, dzielimy je na :

  • Rękawice antywibracyjne
  • Rękawice chroniące w sytuacjach zagrożenia wybuchem
  • Rękawice chroniące przed elektrycznością
  • Rękawice chroniące przed skrajnymi temperaturami
  • Rękawice chroniące przed zagrożeniami mechanicznymi
  • Rękawice chroniące przed zagrożeniami biologicznymi

Niektóre typy rękawic oferują unikalne połączenie kilku wybranych powyżej cech. Przykładowo, mogą chronić przed przecięciami i niskimi temperaturami jednocześnie. Im więcej zdywersyfikowanych i unikalnych cech posiada dana para rękawic, tym więcej jest warta. Pamiętajmy jednak, by zawsze dobierać odpowiedni rodzaj rękawic do konkretnego typu wykonywanej pracy – nawet najlepszej jakości rękawice odporne na mróz mogą się zdać na nic w przypadku kontaktu ze żrącymi substancjami chemicznymi.

Recykling i pranie rękawic

Dobrej jakości rękawice ochronne kosztują niemało. Są za to zrobione zazwyczaj z wytrzymałych materiałów i wystarczają tym samym na długi okres czasu. Problemem jednak bywają zabrudzenia i zanieczyszczenia, jakich doznają podczas wykonywanej pracy. Naprzeciw temu problemowi pojawiło się ostatnimi czasy unikalne rozwiązanie prania rękawic ochronnych BHP. W ścisłej współpracy z wiodącymi producentami, przy zastosowaniu odpowiednich maszyn i środków chemicznych możemy zachować pierwotne cechy rękawic nawet do kilku cykli prania! Rozwiązanie to ma kilka zalet: po pierwsze pozwala zaoszczędzić spory wkład funduszy, a po drugie ze względu na ponowne wykorzystywanie tej samej pary rękawic jest proekologiczne.

Powiązane posty