Rękawice ochronne chroniące przed niekorzystną temperaturą – do jakich prac?

Rękawice ochronne są ważnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo podczas najróżniejszych czynności. Jednym z rodzajów rękawic ochronnych są rękawice odporne na wysoką temperaturę. Czym się charakteryzują i jakie mają cechy?

Wykorzystanie
Rękawice termoodporne znajdują zastosowanie podczas wykonywania prac w szeroko pojętym przemyśle, w laboratoriach, instytutach badawczych, zakładach wytwórczych, w hutach przy wyrobie szkła, metalu, tworzyw sztucznych czy gumy. Rękawice termoodporne powinny być wykorzystywane przy wszystkich pracach, w których konieczne jest manipulowanie gorącymi produktami, narzędziami, przy wytwórstwie gdzie niezbędne jest zapewnienie wysokiej temperatury lub gdzie przebiega proces wypalania. Rękawice termoodporne zazwyczaj kojarzą się tylko z pracownikami cięższych zawodów, jednak należy pamiętać, że mogą być również wykorzystywane przez osoby prywatne, które potrzebują zabezpieczenia swoich dłoni.


Wykonanie
Do produkcji rękawic termoodpornych zazwyczaj stosowane są materiały takie jak bawełna, poliamid, skóra, para-amid, włókno szklane a nawet stal. W zależności od modela i funkcji jakie ma pełnić dany model rękawic, dobór materiałów że się znacznie różnić. Niekiedy producenci w celu podniesienia parametrów technicznych dodatkowo nasączają rękawice substancjami niepalnymi, dodają elementy skórzane, pokrywają fragmenty rękawic folią aluminiową. Rękawice termoodporne muszą być odpowiednio zaprojektowane i przemyślane w taki sposób aby oprócz bezpieczeństwa umożliwiały jednocześnie wygodną manipulację przedmiotami, komfort noszenia. Producenci jak i zaopatrzeniowcy doskonale zdają sobie sprawę, że niewygodne lub niezapewniające odpowiedniej ochrony rękawice będą często ściągane przez pracowników, dlatego wybór odpowiedniego modelu jest naprawdę istotny i bardzo ważny.


Ochrona rękawic termoodpornych
Rękawice termoodporne przede wszystkim chronią dłonie przed wysoką temperaturą. W zależności od modelu i materiału z jakiego są wykonane mogą chronić przed temperaturą w zakresie od 50 stopni do 500 stopni Celsjusza. Seroki zakres parametrów w dostępnych modelach sprawi, że każdy z pewnością znajdzie odpowiednie rękawice do wykonywanych prac. Warunki użytkowe rękawic termoodpornych oraz ich bezpieczeństwo podczas konkretnej pracy w zakresie palności oraz temperatury, definiuje norma EN-407. Natomiast odporność mechaniczną na przecięcie, rozerwanie oraz przekłucie określa EN-388. Odpowiednia wartość sprawi, że bezpieczeństwo nawet podczas wykonywanie najtrudniejszych prac będzie zapewnione.


Prace zarówno w bardzo trudnych warunkach, jak i w tych lżejszych wymagają odpowiedniej ochrony. Dłonie w szczególności podczas pracy z wysoką temperaturą są niezwykle narażone na oparzenia oraz wszelkie inne kontuzje. Aby mieć pewność, że mu lub pracownicy firmy będziemy mieli zagwarantowane bezpieczeństwo, koniecznie dobierzmy rękawic do danych prac. Źle dobrane nie będą spełniały swojej funkcji i będą niechętnie wykorzystywane. Dobry zakup sprawi, że rękawice będą nam służyły przez długi czas.

Powiązane posty