Halo 998? Pali się!

Wśród rankingu zaufania do przedstawicieli służb publicznych od wielu lat, na pierwszym miejscu plasują się strażacy. To im Polacy ufają najbardziej i nie ma w tym nic dziwnego, bo strażacy często ryzykują własnym życiem by ugasić rozszalałe płomienie. Jak postępować w sytuacji gdy w miejscu pracy wybuchnie pożar? 

Ważne aby w sytuacji gdy wybuchnie pożar nie powodować wybuchu … paniki. Należy zachować zimną krew. W pierwszej kolejności należy powiadomić wszystkie osoby będące w strefie zagrożenia aby opuściły obiekt i wezwać straż pożarną.

Oczekiwanie na pomoc 

W czasie gdy pomoc została wezwana, należy podjąć działania ugaszenia pożaru. W każdym miejscu pracy obowiązkowa jest gaśnica. Jeżeli jest w pobliżu, użyj jej lub innych sposobów na ugaszenie ognia jak woda czy koc gaśniczy. Jeżeli pożar wybuchł w biurze i płoną urządzenia elektryczne, pod żadnym pozorem nie próbuj gasić ich wodą. Urządzenia te wciąż mogą być pod napięciem dlatego warto wcześniej wyłączyć zasilanie. Niezbędne jest także racjonalne podejście do zagrożenia, dlatego gdy nie jesteśmy w stanie zdusić ognia należy opuścić miejsce zagrożenia a Ty możesz pomóc przy ewakuacji i a w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy.

Ewakuacja

Ewakuacja ma na celu zapewnienie bezpiecznej i szybkiej drogi ucieczki z miejsca zagrożonego. W każdym budynku niezbędna jest droga ewakuacyjna. Korytarze i klatki schodowe stanowią poziome drogi ewakuacji natomiast drogi pionowe umożliwiają bezpośrednie wyjście z pomieszania na zewnątrz. W czasie pożaru nie należy do ucieczki używać windy. W czasie ewakuacji nie należy wszczynać paniki, kierować się w stronę przeciwną do kierunku ewakuacji, tamowanie ruchu na drodze ewakuacji. Działania ewakuacyjne muszą być skoordynowane, szybkie, bezpieczne i sprawne.

Akcja gaśnicza

Po przyjeździe Straży Pożarnej należy stosować się bezwzględnie do poleceń strażaków.

Powiązane posty