Okres żniw jest w każdym gospodarstwie bardzo pracowitym czasem. Trzeba umiejętnie i we właściwym momencie rozpocząć pracę na polu, ale należy się do niej również odpowiednio przygotować i pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z bezpieczeństwem.
W tym artykule skupiamy się na tym, jakie zagrożenie stanowią żniwa i na co zwracać uwagę, aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków.
Praca z maszynami rolniczymi
Z pewnością jednym z największych zagrożeń podczas żniw są używane w tym czasie maszyny rolnicze, czyli na przykład kombajny. Są one niebezpieczne na różne sposoby. Po pierwsze, stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia rolnika, który nimi operuje, jeśli ich części nie są w dobrym stanie. Niedbałość często prowadzi do tego, że maszyny nie są poddawane przeglądom i ich kiepsko działające części rolnicze nie są wymieniane. Przed każdym sezonem dobrze jest dokładnie sprawdzić dany pojazd i upewnić się, że działa on poprawnie. Poza tym pracując w polu, trzeba umiejętnie działać i operować maszyną – jeśli skupiamy się maksymalnie na swojej pracy, a kombajn, ciągnik czy traktor jest w odpowiednim stanie – wszystko przebiegnie zgodnie z planem.
Warto pamiętać o tym, że aktualnie części do maszyn rolniczych są sprzedawane zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i przez rolnicze sklepy internetowe, dlatego bardzo szybko można zamówić brakujące artykuły rolnicze i uchronić siebie oraz innych przed ryzykiem wypadku.
Z całą pewnością należy też pamiętać o tym, aby wyłączać maszyny, które nie są używane.
Absolutnie nie wolno naprawiać takich urządzeń, które nie zostały uprzednio wyłączone, ponieważ najzwyczajniej może dojść do tragedii w postaci uszkodzenia ciała. Co więcej, jeśli w gospodarstwie przebywają dzieci, mogą być one zainteresowane pracą dorosłego i w ciągu chwili nieuwagi paść ofiarą niewyłączonej maszyny.
Ostrożna praca rolnika
Jeśli dany rolnik lubi swoją pracę i podchodzi do niej bezstresowo, znaczy to, że jest ona jego pasją. Jednak brak stresu nie może oznaczać utraty ostrożności i skupienia. W każdym gospodarstwie znajdują się liczne narzędzia, a w czasie żniw używane są potężne, ciężkie i ostre maszyny, w których obecności należy zachować czujność. Operowanie nimi nie może przebiegać mimowolnie tak jak mycie rąk. Podczas pracy trzeba uważać na osoby bądź zwierzęta pojawiające się na polu lub pobliskich ścieżkach. Kiedy przychodzi czas na przerwę warto upewnić się, że maszyna jest wyłączona i że stoi w stabilnym miejscu, a kluczyki są wyciągnięte.
Nie warto robić niczego z pośpiechem, ponieważ często właśnie wtedy popełnia się mnóstwo banalnych błędów, które w innej sytuacji nie miałyby prawa się zdarzyć. Należy również pamiętać o tym, aby nie przemęczać się, bo wówczas koncentracja słabnie i łatwiej może dojść do wypadku. Jeśli rolnik zaczyna odczuwać senność podczas, pracy powinien natychmiast ją zakończyć i odpocząć.
Dzieci w gospodarstwie rolnym
Bardzo ważną kwestią jest również dopilnowanie, aby dzieci nie wykonywały prac, których nie powinny robić. Ostre czy ciężkie narzędzia, pojazdy i maszyny nie mogą być obsługiwane przez dzieci. Warto odseparować takie przedmioty, aby podopieczni nie mieli do nich dostępu. W czasie żniw dzieci nie powinny też znajdować się w pobliżu miejsca pracy maszyn.
Jeśli dziecko chce pomóc w codziennych pracach, warto zaangażować je do zbierania warzyw z ogródka lub dokarmiania kur, a także prac porządkowych blisko i wewnątrz domu. Jeśli w danym gospodarstwie na okres wakacji zamieszkuje dalsza rodzina, warto też poinformować ich o toczących się aktualnie pracach i o tym, w jakim rejonie lepiej się wówczas nie poruszać i których przedmiotów nie dotykać.