Wszystko co powinieneś wiedzieć o przyłbicach spawalniczych

Przyłbice spawalnicze stosowane są przez spawaczy – są to specjalne maski, które mają za zadanie chronić nasze oczy oraz całą twarz przed zbyt gorącą temperaturą, która wzrasta w miarę spawania. Dodatkowo, przyłbice wykorzystywane są jako ochrona przed ewentualnymi iskrami lub kawałkami stopionego metalu lub stali, które mogłyby trysnąć nam w twarz podczas wykonywanej pracy. Spawacze na co dzień mają do czynienia z gorącymi, rozgrzanymi do czerwoności prętami, blaszkami lub kawałkami metalu lub stali. Praca spawacza wykonywana jest z bardzo bliskiej odległości, co naraża na osobę spawającą na niebezpieczeństwo przez zbyt wysoką temperaturę i odpryskujące stopy metali. Przyłbica, odpowiednio dobrana i dopasowana do trybu pracy spawacza pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Jej zastosowanie jest konieczne w każdym przypadku, jeśli chodzi o spawanie.

Charakterystyka przyłbic spawalniczych

Jak wygląda przyłbica? – Przypomina ona nieco hełm rycerski z otworem (w tym przypadku przestrzenią wypełnioną szkłem) lub kask motocyklowy. Przyłbice zasłaniają całą twarz i głowę. Często możemy mieć do czynienia z typem przyłbicy, który ochroni również naszą szyję. Przyłbice mają różne kolory, kształty i ewentualne dodatkowe części. Jako że istnieją dwa rodzaje przyłbic spawalniczych, po wyborze typu maski musimy skupić się na wyglądzie. Dodatkowo ważne jest, czy w danej przyłbicy będzie nam wygodnie. Musi być ona dokładnie wybrana tak, by nie uciskała naszej szyi i głowy. Nie może również ‘’latać’’ na naszej głowie. Przyłbica musi idealnie do nas pasować – w znaczny sposób ułatwi nam to pracę. Przed dokonaniem wyboru należy uważnie zapoznać się z ofertą paru najlepszych firm, które produkują przyłbice spawalnicze.

ochrona podczas spawania

Rodzaje przyłbic spawalniczych

Istnieją dwa rodzaje przyłbic spawalniczych – pasywna i automatyczna. Obie cieszą się popularnością, jednak bardziej polecana jest przyłbica automatyczna. Typy przyłbic wybierane są przez samych spawaczy. Istnieje kilka kryteriów, które należy wziąć pod uwagę wybierając odpowiednią przyłbicę. Przede wszystkim – wygoda. Przyłbica musi doskonale pasować do kształtu głowy spawacza. Dodatkowo, nie może ona uciskać, ani być za luźna. Warto wiedzieć, że przyłbica pasywna, mimo tego, że zapewnia wielu spawaczom większy komfort, wygodę i bezpieczeństwo pracy, wystarczy w wielu przypadkach. Oba typy przyłbic mają swoje wady i zalety.
Przyłbica pasywna – posiada wymienny filtr, który spawacz może wybrać sobie sam. Jest lżejsza od maski automatycznej. Jej wybór jest o wiele tańszy, niż przyłbice automatyczne. Ten typ masek zapewnia ochronę oraz zapewnia szerokie pole widzenia podczas wykonywania prac. Wiele typów przyłbic pasywnych posiada podwójną ochronę dla oczu – jedna warstwa ochronna to odchylany filtr ochronny. Dzięki niemu mamy okazję zobaczyć efekt spawania. W momencie odchylania tego filtra, nasze oczy nadal są zabezpieczone przed wysoką temperaturą  oraz przed ewentualnymi odpryskującymi resztkami metalu i stali. Jednak o  wiele bardziej popularniejsze są przyłbice automatyczne – istnieje ogrom różnorodnych przyłbic automatycznych. Są one bardziej cenione i częściej wykorzystywane ze względu na to, że zapewniają lepszy rodzaj ochrony. Ten rodzaj przyłbicy posiada specjalne czujniki – optyczny oraz elektromagnetyczny. Obraz, jaki widzi spawacz podczas spawania rozjaśnia się w pewnym momencie, co skutkuje lepszą widocznością i ułatwieniem pracy. O tym, kiedy obraz się rozjaśnia, decyduje czujnik elektromagnetyczny po tym, jak zostanie aktywowany ekran. Czujniki takie montowane są w przyłbicach, które należą do najlepszych.

Powiązane posty